INTERVIEW/ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

Jeśli twoje CV zostało pozytywnie rozpatrzone (tzn. spełniasz wszystkie kryteria pracodawcy) zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, czyli tzw. interview. Jest to drugi etap selekcji kandydatów na dane stanowisko.

Wynik Interview zależy od umiejętności dobrego zaprezentowania się pod KAŻDYM względem.

Pracodawcy, oprócz doświadczenia w zawodzie i profesjonalizmu, najczęściej poszukują cech charakteru takich jak: otwartość, zdecydowanie, umiejętności komunikacji, entuzjazm, ambicja, motywacja.

Ponadto kandydat bardzo często poddawany jest szeregom pytań, które mają na celu sprawdzenie umiejętności takich jak: radzenie sobie w trudnych sytuacjach, zdolność oceny sytuacji, zdecydowanie w działaniu, ukierunkowanie na cel, umiejętność pracy zespołowej, umiejętność organizacji pracy.

Wiadomo też, że każdy pracodawca chce też widzieć zainteresowanie kandydata daną ofertą pracy, dlatego warto jest przygotować się do interview w taki sposób aby pokazać, że to właśnie praca jakiej zawsze szukałeś (oczywiście jeśli naprawdę ci na tej pracy zależy).

PRZYGOTOWANIE DO ROZMOWY

Przeczytaj kilka razy CV, przemyśl, co chcesz powiedzieć pracodawcy o sobie, bądź zawsze punktualny i przygotowany (jeśli masz jakiekolwiek certyfikaty czy listy referencyjne to dobrze je mieć ze sobą)
Bądź zawsze uprzejmy i otwarty w czasie interview.
Postaw sobie kilka pytań, na które chcesz aby pracodawca odpowiedział tobie. Im lepiej poznasz przyszłą rolę, tym lepiej zrozumiesz, czy aby na pewno ci ona odpowiada.

Wiele pytań zadawanych podczas rozmowy będzie standardowych – dobrze jest znać na nie odpowiedzi.
Np.: „Opowiedz mi o sobie”,” Gdzie wyobrażasz sobie siebie za kilka lat ?”,” Dlaczego przyjechałeś do Irlandii?” itp. Podczas odpowiadania na pytania, staraj się zawrzeć informacje dla pracodawcy dlaczego powinien zatrudnić właśnie ciebie..

Zwracaj uwagę na wszystkie szczegóły, także te niewerbalne, są one bowiem wskaźnikiem informacji o tobie
Zawsze wypowiadaj się pozytywnie o swojej byłej pracy czy byłym szefie. Jeśli zwrócisz uwagę na trudności w pracy, szczególnie interpersonalne, możesz sprawić wrażenie osoby konfliktowej.
Obowiązek odpowiedniego ubioru powinien być respektowany. Jeśli nie masz czasu przebrać się na rozmowę powiadom o tym swojego rozmówcę. To samo dotyczy spóźnienia.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA:

Odnośnie doświadczenia:

Jakie miałeś obowiązki w poprzedniej pracy?
Jakie problemy napotkałeś? Jak je rozwiązałeś?
Co najbardziej ci się podobało w twojej karierze?
jakie było twoje największe osiągnięcie?
Dlaczego rezygnujesz z obecnej pracy?

Odnośnie charakteru:

Jakie są twoje mocne strony?
Jak znosisz krytykę?
Jak znosisz stres?
Podaj przykłady pracy w zespole.
Jaki rodzaj pracy preferujesz: w zespole czy na własną inicjatywę?
Co to dla ciebie sukces i jak oceniasz sukces?
Co motywuje cię do działania?

Odnośnie przyszłości:

Czego oczekujesz od nowej pracy?
Jakie są twoje cele na następne 5-10 lat?
Jak zamierzasz je osiągnąć?