JAK NAPISAĆ DOBRE CV?

Dobre CV to połowa sukcesu. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy jak bardzo ważne w ubieganiu się o pracę jest profesjonalnie napisane CV. Irlandzcy pracodawcy szczególnie zwracają na to uwagę. Pisząc CV zawsze postaw się w pozycji osoby, która je czyta: zazwyczaj jest ona ograniczona czasowo i ma tysiące CV do przecytania. Wszytsko czego taka osoba szuka to informacji dlaczego właśnie ciebie ma zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Z tego względu CV powinno być przejrzyste, czytelne, zwięzłe i odpowiadające podstawowym wymogom. Aby ułatwić wam pisanie przygotowaliśmy kilka porad oraz gotowy format CV w językiu angielskim, który możecie ściągnąć i wypełnić. Na samym dole znajdziecie słownik, który pomoże wam w pisaniu.Dobrze jest też na sam koniec poprosić kogoś, kto przeczyta twoje CV pod kątem ewentualnych błędów lub niejasności.

OBJĘTOŚĆ I STYL

Standardowe CV nie powinno być dłuższe niż 2 strony A4. Informacje powinny być podzielone na przejrzyste akapity z wyraźnymi nagłówkami, a doświadczenie wypunktowane w formie listy, pisane w 1 osobie.Unikaj długich zdań i będów! Staraj sie pisać w formie krótkich, rzeczowych zdań.

DANE OSOBOWE/ PROFIL

Twój pełny adres, telefon, e-mail, data urodzenia, narodowość,itp. Zazwyczaj nie ma potrzeby umieszczania zdjęcia w CV, ale też nie ma przeciwskazań. Dobrze jest też czasami umieścić swój profil; opisać jednym zdaniem jakim typem osoby jesteś i jakiego stanowiska szukasz lub czego oczekujesz w pracy.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

Doświadczenie powinno być umieszczone zaraz za danymi osobowymi. Zacznij od ostatniej pracy jaką wykonywałeś lub od bieżącej, skoncentruj się na najważniejszych etapach twojej kariery, nie opisuj drobnych wakacyjnych prac itp, chyba, że są absolutnie istotne z punktu widzenia pracy, o którą się ubiegasz.Wpisz daty , nazwę i rodzaj firmy oraz stanowisko jakie zajmowałeś. Następnie opisz w formie punktów czym się zajmowałeś.

EDUKACJA

Jeśli masz wyższe wykształcenie zazwyczaj wystarczy podać nazwę i rodzaj szkoły wyższej bez podawania informacji o szkole średniej. Polskie nazwy szkół nie wiele powiedzą irlandzkiemu pracodawcy. Możesz więc przetłumaczyć nazwę szkoły, upewnij się, jednak, że robisz to dobrze. Zamiast tłumaczenia polskiej nazwy lepiej jest podać typ szkoły i jakie kwalifikacje tam uzyskałeś.

DODATKOWE INFORMACJE/UMIEJĘTNOŚCI

Wymień języki, które znasz, opisz w jakim stopniu i najważniejsze kursy i szkolenia, które odbyłeś bez wchodzenia w szczegóły.Jeśli chodzi o referencje to najlepiej napisać: „dostępne na życzenie”; tak, jak przygotowaliśmy to w naszym wzorze CV.

UNIKAJ

Błędów i przesadzonych ozdób, które niepotrzebnuie odciągną uwagę od treści CV. Zbyt długich zdań i opisów, niepotrzebnych informacji. Nie kłam i nie zmyślaj, szczególnie jeśli chodzi o znajomość języków, pamiętaj ,że wszystkie informacje mogą być zweryfikowane w każdym momencie.