Zakwaterowanie w Irlandii

 
Praca za granicą: Praca w Irlandii: Mieszkanie lub dom do wynajęcia: zakwaterowanie w Irlandii
 
Gdy uda ci się znajleźć pracę w Irlandii, kolejnym krokiem jest znalezienie mieszkania. Rodzaj dostępnego zakwaterowania zależy od części kraju, do której się wybierasz. Jeśli otrzymałeś pracę w Dublinie, w Cork, Limerick lub Galway masz tam większe możliwości znalezienia mieszkania, jednakże ceny nieruchomości w miastach są z reguły droższe niż na terenach poza ich obrębem.
 
Dobrym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań są rubryki “Na wynajem” (“To Let”) w gazetach, zwłaszcza w ich czwartkowych i sobotnich wydaniach. Musisz dosyć szybko odpowiedzieć na ogoszenie, jako że najlepsze mieszkania są bardzo szybko rozchwytywane.
 
Praca za granicą: Praca w Irlandii: Agencje nieruchomości w Irlandii / Agencje pośrednictwa w znalezieniu i wynajęciu mieszkania w Irlandii
 
Wiele agencji nieruchomości zajmuje się również wynajmem mieszkań. Pobierają one prowizję po zawarciu kontraktu, a ta nie powinna przekraczać tygodniowej opłaty czynszowej. Agencje pośredniczące w wynajmie mieszkania są zazwyczaj płatnymi agencjami, które pomogą ci znaleźć odpowiednie lokum. Zazwyczaj znajdziesz u nich droższe mieszkania, niż te, których właściciele ogłaszaja się w gazetach. Adresy i telefony wszystkich agencji nieruchomości w Dublinie, Cork, Limerick, Galway oraz pozostałej części kraju znajdziesz w książce telefonicznej i na Żółtych Stronach (Golden Pages). Poza tym, jeśli już wiesz w której części miasta chciałbyś mieszkać, warto przejść się po okolicznych agencjach nieruchomości, znajdujących się zazwyczaj przy głównej ulicy danej dzielnicy.
 
Większość mieszkań do wynajęcia jest nieumeblowanych. Wyposażne są natomiast w łazienkę z pralką, zasłony w oknach i dywan/wykładzinę. W Irlandii jest wielkie zapotrzebowanie na mieszkania dobrej jakości. Znalezienie odpowiedniego mieszkania często zajmuję sporo czasu, a jak już coś interesującego się pojawi, należy się szybko na nie zdecydować.
 
 
Praca za granicą: Praca w Irlandii: Gdzie szukać zakwaterowania w Irlandii.
 
Dobrym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań są rubryki “Na wynajem” (“To Let”) w gazetach, zwłaszcza w ich czwartkowych i sobotnich wydaniach. Musisz dosyć szybko odpowiedzieć na ogoszenie, jako że najlepsze mieszkania są bardzo szybko rozchwytywane.
 
Praca za granicą: Praca w Irlandii: Depozyt na mieszkanie w Irlandii
 
Bez względu na to, czy twoje mieszkanie znajduje się w Dublinie, Cork, Limerick, Galway czy gdziekolwiek indziej w Irlandii, właściciele mieszkań zażądają depozytu w wysokości tygodniowej lub miesięcznej opłaty za mieszkanie. Możesz stracić depozyt jeśli:
 
Wyprowadzisz się z mieszkania, nie powiadomiwszy uprzednio właściciela o swojej decyzji w odpowiednim czasie
Spowodujesz straty w mieszkaniu poza normalnymi stratami wynikającymi z jego użytkowania
Wyprowadzisz się z nieuregulowanymi rachunkami lub nieopłaconym czynszem
 
Większość właścicieli mieszkań wymaga od lokatorów zapłacenia depozytu w wysokości opłaty czynszowej za dwa lub cztery tygodnie. Właściciel ma obowiązek dostarczyć ci formularz do wypełnienia i podpisania przez obie strony. Formularz,wraz z uiszczoną opłatą będzie przechowywany u właściciela mieszkania.
 
Depozyt jest zwracany po upływie czasu, na jaki umowa o wynajem była podpisana, chyba że nie zapłacono ostatniego czynszu albo dokonano szkód w mieszkaniu. Jeśli mieszkanie zostało w jakiś sposób uszkodzone, część bądź też całość depozytu bedzie przeznaczona na opłacenie poniesionych szkód. Gdy poinformujesz właściciela mieszkania, że chciałbyś się wyprowadzić, musisz się liczyć z tym, że stan mieszkania zostanie uprzednio sprawdzony. W razie problemów z odzyskaniem depozytu, proszę się skontaktować z:
 
Threshold
  21 Stoneybatter
  Dublin 7
  Tel: (01) 6786 096
  www.threshold.ie